A zenekultúra valószínűleg legbabonásabb száma címet a 27 érdemelte ki. Nem is ok nélkül. Brian Jones, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain, Robert Johnson... Néhány név a sok közül, akik életük 27. évében hunytak el (a kissé morbid "Club 27" jelzőt is gyakran használják a tragikus egybeesésre). A legtöbben drogtúladagolás és öngyilkosság következtében, sokak halálának körülményei pedig máig nem tisztázódtak.
Robert Leroy Johnson a blues zene roppant tehetséggel megáldott gyakorlója volt. Gyakorló... Sértés így nevezni őt, akit Eric Clapton úgy jellemez, mint:
"Minden idők legjelentősebb bluesénekese"
Mivel legtermékenyebb zenei időszaka a halálát megelőző 2-3 évre tehető (1936-1938), kevés dokumentum és hanganyag maradt fent tőle. Összesen 27 dalt vettek fel, ebből 13-at kétszer, így összesen 42 dala ismert. Ez azonban éppen elég volt ahhoz, hogy olyan zenészek és együttesek dolgozzák fel számait, mint Muddy Waters, Led Zeppelin, Bob Dylan, The Rolling Stones, Eric Clapton stb. A Rolling Stone magazin által összeállított Minden idők 100 legjobb gitárosának listáján pedig az előkelő 5. helyen szerepel. Robert Johnson 1938. augusztus 16-án, Greenwood-ban halt meg. Halála vitatott, egyesek szerint egy féltékeny férj megmérgezte, míg az általánosabban elterjedt vélekedés szerint tűdőgyulladás okozta halálát.
Brian Jones, a The Rolling Stones egyik alapítótagja és gitárosa volt. Bár leginkább gitáron és harmonikán játszott, állítólag minden hangszeren feltalálta magát, ugyanis rendkívüli zenei tehetséggel volt megáldva. A Gördülő Kövekben kezdetben nagyon fontos helyet foglalt el, de később Mick Jagger és Keith Richards egyre inkább kiszorították őt (része lehetett ebben egyre inkább súlyosbodó kábítószer függőségének is). 1969 júniusában hagyta ott az együttest és kevesebb, mint egy hónap múlva holtan találták - a hivatalos jelentések szerint belefulladt a medencéjébe. Július 5-én, halála után 2 nappal rendezték meg a The Rolling Stones máig talán legismertebb koncertjét a Hide Park-ban. Bár a koncertet már hetekkel azelőtt megszervezték és eredeti célja az lett volna, hogy új gitárosukat hivatalosan is bemutassák, az együttes tagjai úgy döntöttek, hogy Brian Jones emlékének szentelik a koncertet. Mick Jagger a koncert elején felolvasott egy verset a halálról, elénekelte elhunyt társuk kedvenc dalát (Johnny Winter - I'm Yours and I'm Hers) és több száz fehér pillangót eresztett el. Brian Jones-nak tulajdonítják többek között az 1966-os Paint it Black című dalt is:
James Marshall "Jimi" Hendrix az 1960-as évek végének valóságos kultúrikonjának számított. Bár karrierje tragikusan bekövetkezett halála miatt fájdalmasan rövid volt, abban a bizonyos 1968-as évben, mely a történelem során kivételes jelentőséggel bír, népszerűsége már hatalmas mértéket öltött. 1967-ben robbant be a köztudatba legendás együttesével, a "The Jimi Hendrix Experience"-el a montereyi fesztiválon. 1969. augusztus 18-án pedig ők zárták a woodstocki fesztivált. Zseniális gitáros, énekes és zeneszerzői tehetségét a kritikusok is elismerték és sokan Őt tartják a valaha élt legnagyobb hatású gitárosnak (a fentebb említett Rolling Stone listán is ő érdemelte ki az első helyet). Zenei tudását csak magának köszönheti, balkezes létére egy jobbkezes gitáron tanult meg játszani, melyet fordítva tartott. 1967 májusában jelent meg nagyhatású Are You Experienced? lemeze és ezt egy híres-hírhedt turné követte (a turné során gitárt égetett, erősítőket tört össze), melynek egyik londoni koncertjén megjelent Paul McCartney, George Harrison, Eric Clapton, Spencer Davis és Lulu is. 1970. szeptember 18-án találták holtan londoni hotelszobájában. Halálának okát máig nem tisztázták, de a legelterjedtebb változat szerint altatókat vett be és az alkohol hatására saját hányásába fulladt bele. Napvilágot láttak azonban olyan híresztelések is, miszerint öngyilkosságot követett el, illetve a gyilkosság lehetősége is felmerült.
Janis Lyn Joplin átlagos, középosztálybeli családba született és sokáig élete is teljesen hétköznapi módon zajlott. Elvégezte a középiskolát, egyetemre jelentkezett és itt kezdődött meg vonzódása a blues-zene felé. Az egyetemet nem fejezte be, és a hippik korszak központjába, San Fransisco-ba költözött. Karrierje - csakúgy, mint Hendrix-nek - 1967-ben kezdődött. Csodálatos, blues zenéhez tökéletesen passzoló hangjának és dalszövegírói tehetségének köszönhetően hamar megszerették, 1968 nyarán pedig ő is felléphetett Woodstock-ban azon a bizonyos fesztiválon. Rövid karrierje során több zenekarral is koncertezett: Big Brother & the Holding Company, Kozmic Blues Band, Full Tilt Boogie Band. Tehetség ide vagy oda, karrierjének és egészségének nem tett jót az alkoholizmus és a kábítószer-függőség. 1970. október 4-én érte a halál heroin-túladagolás következtében. Végakaratának megfelelően hamvait a tengerbe szórták, vagyonát pedig (2000 dollár) a barátai egy bulin elitták. Jelszava, mely a hippi nemzedék jelszava is lett (Live Fast, Love Hard, Die Young), rá történetesen tökéletesen passzolt. 1971-ben posztumusz lemeze jelent meg Pearl címmel.
James Douglas Morrison zseniális énekes, zseniális dalszövegíró és zseniális költő volt. Az amerikai The Doors zenekar frontembere, akinek verseskötetei jelentek meg és mellesleg a filmezés is érdekelte. Anyja mély konzervativizmusa, mely nevelési módszereit is meghatározta mit sem ért egy olyan korban, melyben a fiatalok legfőbb jellemzője a lázadás volt. Lázadás a rend, a szokások és a hagyományok ellen. Jim Morrison-ra nem anyja intelmei hatottak, hanem Baudelaire, Verlaine, Poe, Oscar Wilde és persze Jack Kerouac Úton-ja. Zenekarát egy volt iskolatársával (Ray Manzarek) alapították meg, nevét pedig egy könyvből kölcsönözték (Aldous Huxley: The Doors of Perception):
"Ha az érzékelés ajtói megtisztulnának, minden úgy tűnne fel az ember előtt, amilyen valójában: Végtelennek."
A Jim Morrison anagrammájából létrehozta magának a Mr. Mojo Risin becenevet, melyet megtalálhatunk az L.A. Woman refrénjében is, de hívták The Lizard King-nek is (Gyíkkirály). Az együttes megalakulása előtt is rendszeres alkohol- és drogfogyasztó volt, erről a későbbiekben sem sikerült leszoknia. 1971. július 3-án halt meg. Párizsban, a fürdőkádjában találták meg és azonnal megindultak a találgatásuk halálának okát illetően. Hivatalosan szívinfarktus végzett vele, de megjelentek olyan híresztelések is, miszerint az amerikai kormány gyilkoltatta meg. Halála után évekig lehetett hallani híreket feltámadásával kapcsolatosan is.
Kurt Donald Cobain és zenekara, a Nirvana jelentős szerepet vállat az alternatív rock 1990-es években történő megújításában. Az 1991-es Smells Like Teen Spirit egy generáció himnuszává vált, a banda pedig gyorsan száguldott a világhírnév felé. Valaki azonban nem viselte ezt olyan jól. 1992-ben a Nirvana fellépett a Saturday Night Live show-ban és ezt követően kaptak egyre nagyobb szerepet a médiában. Ez pedig nem kedvezett Kurt Cobain mániákus depressziójának. Ezt pedig úgy tudta a lehatékonyabban "kezelni", ha minél többször és hosszabb ideig került drogok hatása alá. 1994-ben már közel került egyszer a halálhoz, egyik turnéjuk során nagy mennyiségű altatót szedett be, melyet 2 üveg pezsgővel öblített le. Ekkor azonban sikerült megmenteni, és hazatérte után még egy elvonókúrán is részt vett - ahonnan aztán megszökött. 1994. április 5-én öngyilkos lett seattle-i házának garázspadlásán máig tisztázatlan körülmények között. A holttestére három nappal később találtak rá.
Égő, émelygő gyomrom poklából köszönöm mindenkinek az elmúlt években kapott leveleket és aggodalmakat. Túlságosan is szeszélyes, hangulatember vagyok! Nincs már bennem szenvedély, és úgy emlékszem, jobb kiégni, mint elenyészni.