A két legnagyobb sportszermárkáról talán sokan nem tudják, mennyi közös is van bennük. A cégek alapítói ugyanis testvérek voltak, akik bár a sporttörténelemben maradandót alkottak, összekülönbözésüket követően életük végéig nem kommunikáltak. A márkák közötti rivalizáció pedig a mai napig töretlen.
Adolf Dassler német vállalkozó Herzogenaurach-ban, Bajorországban született 1900. november 3-án. Apja, Christoph Dassler szintén cipész volt, Adolf pedig is kitanulta a cipészmesterséget. 1920-ban átvette apja vállalkozását és hamarosan tornacipőket (Turnschuhe) kezdett gyártani.
Adolf Dassler
Négy évvel később testvérével, Rudolf Dasslerrel együtt megalapította a „Gebrüder Dassler“ (Dassler fivérek) nevű céget, 1925-ben pedig kibocsátották az első, szögekkel ellátott futballcipőket. Az áttörést az 1936. évi berlini olimpia jelentette: olyan hírességek versenyeztek a cég cipőiben, mint Jesse Owens, aki ráadásul négy aranyérmet nyert. A második világháborúig körülbelül 200 ezer pár cipőt értékesített a testvérpár.
Rudolf Dassler
Ezt követően érthető, hogy fellendült a Dassler testvérek üzlete. Adolf meggyőződéses náci volt (nomen est omen) már 1933. májusában belépett az NSDAP-ba (Nemzetiszocialista Német Munkáspárt). A cég ráadásul csizmákat is gyártottak a Wehrmacht részére. A második világháború azonban tönkretette a fivérek kapcsolatát. Rudolf Dassler amerikai fogságban is volt egy éven át, a híresztelések szerint éppen bátyja jelentette fel őt. Az 1940-es évek végén viszonyuk annyira megromlott, hogy Rudolf kivált a cégből és 1948-ban saját vállalatot alapított, melynek Ruda lett a neve - ezt később Pumává változtatták. Ekkor jelent meg először a Puma lógója, amelyben az állat átugrik egy vékonyka „D” betűt.
A két fivér ezután életük végéig nem állt szóba egymással, pedig a két cég székhelye alig néhány száz méterre esett egymástól. Adolf, becenevén Adi ettől fogva a termékeit Adidas-ként (becenév, plusz a vezetéknév első három betűje) hozta forgalomba és bevezette a három ferde csíkból álló védjegyét, amelyet a cég máig is használ. Az 1954. évi labdarúgó-világbajnokságra a német (NSZK) csapatot az Adidas cég látta el az újonnan kifejlesztett, csavaros stoplikkal ellátott cipőkkel. A szóbeszéd szerint ezek a cipők is játszottak közre a magyarok elleni döntőben elért 3:2-es győzelemben, mivel azok a lábbelik jobban alkalmazkodtak a taljahoz. Ezt követően a gyár a stoplik nagy választékát fejlesztette ki, különböző talajú játékterekhez. Adolf fia, Horst Dassler 1959-ben lépett be a céghez és rögtön nekilátott a terjeszkedésnek. Így azonban ellentétbe került Rudolf fiával Armin Dasslerrel. A testvérháborút így az utódok is folytatták - a harcot követően az Adidas nagy hátrányokat szerzett. Valószínűleg ez lehetett az oka annak, hogy 1967-ben a cég bővíteni kezdte portékáját: hamarosan beindult a ruhaipari termelése a tréningruhák által. Az 1970-es években az egykor családi vállalkozás helyett az Adidas AG nevű részvénytársaság folytatta a cég sikeres tevékenységét. Rudolf Dassler 1974. október 27-én halt meg tüdőrákban (szenvedélyes dohányos volt) Adolf négy évvel túlélte testvérét, 1978. szeptember 6-én halt meg.